Welcome to the 2001-2003 Swim Data.
2002 -- Congratulations: Steven Prather: Swimming all the way to State.




Varsity Head Coach: Ms. Prather.
Reporting: Rick Pierce. Thanks for the input.~~~ Webmaster.

Swim Swim

UIL State Meet 4-A - 2/23/01 to 2/24/01
UIL State Swimming and Diving Championships
Results
Event 10 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points 
===============================================================================
Finals 
1 Shields, Ryan 9 Grapevine 241.75 355.15 
2 Farance, Ross 9 Southlake Carrol 244.40 330.15 
3 De La Rosa, Juan 12 SA Lanier 226.55 323.30 
4 Brower, Clint Texarkana TX 214.95 300.75 
5 Hermann, Adam 9 Southlake Carrol 212.10 291.50 
6 Coffey, Waylon 12 CC Calallen 231.70 291.10 
7 Jeffries, Brandon 11 Grapevine 199.15 270.25 
8 McCormick, Chris Cedar Park 192.10 268.85 
9 Cash, Ryan Texas City 185.70 266.70 
10 Darby, Kevin 12 Wylie 184.85 253.65 
11 Huisar, Dan 10 Conroe Oak Rdge 184.70 237.30 
12 Tochterman, Jerred 1 Andrews 166.50 231.25 
16 Grimes, Jordan 11 CC Calallen 156.10 
Event 14 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points 
===============================================================================
Final
1 Yang, Rick 12 Rich Pearce 46.57 46.57 16 
2 Ayres, Auston Houston King 47.27 46.90 13 
3 Kemp, Ryan 11 Cedar Park 48.50 47.30 12 
4 Bassett, Charlie Texarkana TX 49.70 48.11 11 
5 Voreis, Brad 11 Dal Highlnd Park 49.91 48.93 10 
6 Donnan, Chris Paris 50.03 49.32 9 
7 Prather, Steven 11 CC Calallen 51.16 49.81 7 
8 Bradburn, Ed 12 North Crowley 50.48 50.35 5 
9 Grady, Patrick 12 Southlake Carrol 50.64 50.50 4 
10 VanDerweyden, Trevor Kilen Harker Hgt 50.44 50.67 3 
11 Marsch, Albert 12 SA Jefferson 51.05 50.71 2 
12 Moss, Jordan 10 Whitehouse 50.52 50.75 1 
Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke 
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points 
===============================================================================
Final
1 Schmidt, Amber Austin Johnson 1:06.34 1:06.08 16 
2 Billips, Randee 11 Rosenberg Lamar 1:09.12 1:08.08 13 
3 Silver, Shelly 10 Rich Pearce 1:08.36 1:08.82 12 
4 Keaton, Kristen 12 Southlake Carrol 1:08.91 1:09.03 11 
5 Lundberg, Abby Austin Johnson 1:09.03 1:09.60 10 
6 Swindler, Kara Friendswood 1:09.86 1:10.29 9 
7 Ebel, Jennifer 11 Southlake Carrol 1:12.02 1:09.93 7 
8 Ware, Autumn 11 CC Calallen 1:10.71 1:10.05 5 
9 Bilansky, Erin 11 Cedar Park 1:13.63 1:12.40 4 
10 Sacco, Briana 12 Dal Highlnd Park 1:13.90 1:12.95 3 
11 Thomas, Jeneane Houston Jones 1:13.33 1:13.46 2 
12 Eisenberg, Rachelle 11 Pecos 1:14.28 1:15.25 1 
Breaststroke Start Standing
 
Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke 
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points 
===============================================================================
A - Final
1 Frigell, David 12 Cedar Park 57.58 57.44 16 
2 Payne, Aaron 11 Cedar Park 1:00.82 1:00.10 13 
3 Allred, Cameron 9 FW Southwest 1:01.52 1:01.72 12 
4 Bowsher, Dennis 12 Dallas White 1:02.00 1:01.97 11 
5 Lopez, Jason 12 Pecos 1:02.79 1:02.28 10 
6 Cox, Jason 12 CC Calallen 1:02.43 1:03.26 9 
7 Sanborn, McLean 12 Denton Ryan 1:03.70 1:02.37 7 
8 Covington, Matt 10 Southlake Carrol 1:03.21 1:02.83 5 
9 Fearn, Brian 10 Nrh Birdville 1:04.12 1:04.31 4 
10 Navacharoen, Kajitpong 12 Mission Sharylnd 1:03.68 1:04.50 3 
11 Wright, William Texarkana TX 1:04.32 1:04.82 2 
12 Lopano, Sean 12 Southlake Carrol 1:04.30 1:04.93 1 


*************************************************************

Region 8 4A 2001 - 2/9/01 to 2/10/01 Region 8 4A Swimming and Diving Championships CCISD Natatorium Team Rankings - Through Event 24 Female Team Scores Place School Points 1 Flour Bluff High School CCFB 78 2 New Braunfels Canyon NEBC 77 3 Alice High School ALIC 33 4 Boerne High School BOER 32 5 CALALLEN HIGH SCHOOL CCCA 24 6 Sharyland High School MISH 23 7 New Braunfels NEBR 14 8 Gregory-Portland GREG 10 8 Kingsville High School KIKI 10 10 Brownsville Lopez BRLO 9 11 Tuloso-Midway CCTM 7 12 Freer High School FREE 3 Male Team Scores Place School Points 1 Kingsville High School KIKI 86 2 Alice High School ALIC 48 3 Sharyland High School MISH 41 4 CALALLEN HIGH SCHOOL CCCA 39 4 New Braunfels Canyon NEBC 39 6 New Braunfels NEBR 22 7 Boerne High School BOER 21 8 Flour Bluff High School CCFB 13 9 Los Fresnos High School LOFR 9 10 Tuloso-Midway CCTM 5 . 50 11 Spring Branch Smithson SBSV 3 . 50 12 Roma High School ROMA 3
TEXAS 4A STATE MEET To Be Held In Austin At The University of Texas Natatorium Febuary 23/24 CALALLEN QUALIFIERS Girls 100 breast - Autumn Ware Boys 100 breast - Jason Cox 200 freestyle - Steven Prather 1m diving - Waylon Coffey 1m diving - Jordan Grimes


Swimming
DISTRICT 27-4A MEET
At Tulso-Midway HS
Team Results
Boys -
1. Kingsville 139
2. Alice 119
3. Calallen 83
4. Flour Bluff 53
5. T-M 50
6. G-P 40
Individual Boys f/ Calallen
200 medley relay
1. Kingsville 1:48.66
2. Calallen
(Jason Cox, Jordan Grimes,
Kevin Prather, Steven Prather)
3. Alice
4. G-P
5. T-M
200 free —
1. Steven Prather, Calallen; 2:00.61
2. Kingsville
3. Kingsville
4. T-M
5. Alice
50 free —
1.Kingsville, 24.02
2. Kingsville
3. Steven Prather, Calallen
4. Flour Bluff
5. Alice
1m diving —
1. Waylon Coffey, Calallen, 343. 30
2. Jordan Grimes, Calallen
3. Kingsville
4. Kingsville
Girls------------------------
1. Flour Bluff 138
2. Calallen 86
3. Alice 76
4. T-M 62
5. G-P 60
6. Kingsville 27
7. Freer
Individual Girls f/ Calallen
200 medley relay
1. Flour Bluff 2:11.89
2. Alice
3. Calallen
(LaTicia Blevins, Alyse Carrillo,
Kate Otahal, Autumn Ware)
4. T-M
5. G-P
200 free —
1. Flour Bluff 2:15.69
2. Flour Bluff
3. Alice
4. Flour Bluff
5. Courtney Vest, Calallen
200 IM —
1. T-M 2:45.62
2. Alice
3. Kate Otahal, Calallen
4. G-P
5. Flour Bluff
1m diving —
1. Flour Bluff 295.35
2. T-M
3. Andi Day, Calallen
100 free —
1. Steven Prather, Calallen, 51:46
2.Kingsville
3. Jason Cox, Calallen
4. Kingsville
5. Flour Bluff
100 breast —
1. Jason Cox, Calallen, 1:04.41
2. Kingsville
3. Flour Bluff
4. Alice
5. T-M
400 free relay —
1. Kingsville 3:38.48
2. Calallen
(Jason Cox, Jordan Grimes,
Kevin Prather, Steven Prather)
3. Flour Bluff
4. Alice
5. T-M
 100 butterfly —
1.Flour Bluff 1:11.94
2. Alice
3. Kate Otahal, Calallen
4.G-P
5.G P
100 free —
1.Kingsville 1:01.89
2.Kingsville
3. Alice
4. G-P
5. Courtney Vest, Calallen
200 free relay —
1.Flour Bluff 1:55.86
2. Alice
3. G-P
4.Calallen
(Stephanie Dobbs, Jennifer Hoelscher,
Terri Huffman, Cara Searles)
5. T-M
100 breast —
1. Autumn Ware, Calallen, 1:13.08
2. Flour Bluff
3. ?
4. Stephanie Dobbs, Calallen
5. T-M
400 free relay —
1. Flour Bluff 4:22.57
2. G-P
3. Calallen
(Jennifer Hoelscher, Kate Otahal,
Kathleen Pierce, Courtney Vest)
4. T-M
5. Alice

--------------------------------------------------------------------------------

REGION 8-4A MEET At CCISD Natatorium Final results Girls 200 medley relay — 1. New Braunfels Canyon, 2:04.34; 2. Calallen (LaTica Blevins, Alyse Carrillo, Kate Otahal, Autumn Ware), 2:08.63, 3. Alice, 2:09.56, 4. Flour Bluff, 2:10.72, 5. Sharyland, 2:15.50, 6 New Braunfels, 2:18.43, 7. Boerne, 2:20.49, 8. Tuloso Midway, 2:23.65 200 IM — 1.NB Canyon 2:32.57, 2. NB 2:36.93, 3. T-M, 2:42.12, 4. Boerne, 2:44.48, 5. Kate Otahal, Calallen 2:47.86, 6. T-M, 2:56.41, 7. Boerne, 2:56.74, 8. G-P, 2:59. 23 100 butterfly — 1. NB Canyon, 1:09.05, 2. Flour Bluff, 1:09.40, 3. Alice, 1:14.15, 4. New Braunfels, 1:14.70, 5. Sharyland, 1:16.08, 6. Kate Otahal, Calallen, 1:17.40, 7. Boerne, 1:21.32, 8. Boerne, 1:21.93 200 free relay — 1 Flour Bluff , 1:52.28, 2. NB Canyon, 1:52.79, 3. Alice, 1:54.99, 4. Boerne, 1:55.39, 5. G-P, 1:56.25, 6. Sharyland, 2:00.21, 7. New Braunfels, 2:00.93, 8. Calallen (Stephanie Dobbs, Jennifer Hoelscher, Terri Huffman, Cara Searles) 2:06.46 100 breast — 1.Autumn Ware, Calallen, 1:10.17, 2. NB Canyon, 1:17.01, 3. Brownsville Lopez, 1:19.83, 4. Flour Bluff, 1:21.56, 5. Boerne, 1:23.59, 6. Boerne, 1:25.07, 7. Boerne, 1:27.71 400 free relay — 1. NB Canyon, 4:04.37, 2. Flour Bluff, 4:09.53, 3. Boerne, 4:17.87, 4. G-P, 4:38.68, 5. Calallen, (Jennifer Hoelscher, Kate Otahal, Kathleen Pierce, Courtney Vest), 4:41.14, 6. T-M , 4:42.58, 7. Alice, 4:51.91, 8. Sharyland, 4:56.12 Boys ------------- 200 freestyle — 1. Steven Prather, Calallen, 1:51.36, 2. NB Canyon, 1:51.77, 3. Kingville, 1:58.48, 4. Kingsville, 2:02.93, 5. T-M, 2:08.49, 6. Sharyland, 2:10.98, 7. Sharyland, 2:16.60, 8. Roma, 2:17.53 1m diving — 1. Waylon Coffey, Calallen, 318.40, 2. Jordan Grimes, Calallen, 254.60, 3. Los Fresnos, 230.20, 4. Kingsville 213.25, 5. Kingsville, 193.20, 6. Los Fresnos, 184.40, 7. Roma, 184.40 100 free — 1. Steven Prather, Calallen, 50.70, 2. NB Canyon, 52.30, 3. Boerne, 52.45, 4. New Braunfels, 52.49, 5, Kingsville, 53.65, 6. Kingsville, 54.64, 7. Flour Bluff, 56.07, 8. Sharyland, 56.10 100 breast — 1. Sharyland, 1:02.16, 2. Jason Cox, Calallen, 1:02.88, 3. Kingsville, 1:06.73, 4. New Braunfels, 1:08.20, 5. Flour Bluff, 1:08.25, 6. Alice, 1:14.34, 7. New Braunfels, 1:15.45, 8. Sharyland, 1:15.77 400 free relay — 1. Kingsville, 3:310.9, 2. Boerne, 3:44.40, 3. Calallen, (Jason Cox, Jordan Grimes, Kevin Prather, Steven Prather), 3:48.08, 4. Flour Bluff, 3:48.90, 5. Sharyland, 3:50.28, 6. Alice, 3:51.29, 7. T-M, 3:54.77, 8. G-P, 4:10. 53

--------------------------------------------------------------------------------

Waylon Coffey-Wins Regional IV Diving Championship : 309.25 at CCISD Natatorium. State is next.

My Email:tonyr15@yahoo.com



Texas tx


Webmaster: Tony Reyes: Comments, corrections, suggestions please advise.
My Email:tonyr15@yahoo.com


CHS Website| Tony Reyes, Webmaster.



RETURN TO MAIN.

Thank you for visiting the Swimming Page. Do Come back for another visit.